KAYRAK TAŞI

KAYRAK NEDiR? KAYRAK TAŞI KULLANIM ALANLARI

KAYRAK TAŞI KULLANIMI

Doğanın milyonlarca yıl içinde saklı tuttuğu güzelliklerin bir sonucu olan Kayrak Taşı, taş ocaklarından özel uygulamalarla çıkartılan ve işlenen, tamamen doğal ve özel bir malzemedir. Ama hâlâ belediyelerimiz tarafından değeri anlaşılamamış doğal dekoratif bir malzemedir. Kayrak Taşı Nedir ?
İnsanlık tarihi boyunca toplumlar, yapılarını inşa ederken, kendi değerlerinden, kendi yaşantılarından esinlenmiş ve sonuçta bir inşaat kültürü ortaya çıkmıştır. Günümüzde yapı teknolojilerinde yaşanan gelişmelere ve keşfedilen yeni yapı malzemelerine rağmen Kayrak Taşı, halen revaçta olup yapılara doğal güzellikler katmaya devam etmektedir.
Kayrak Taşı'nın yapılarda kullanılması, taşın ocaktan çıkarılıp işlenmesinden, yapının özelliğine göre uygulama tekniklerinin belirlenmesine ve mimari bir bütünlük içinde sunulmasına kadar, ciddi bir uzmanlık ve bilgi birikimi gerektirmektedir.
Kayrak Dünyası , yılların deneyimi ve uzmanlığıyla Kayrak Taşı kullanımında hem işlevsel hemde sanatsal değerler yaratmaktadır.

Son derece titiz ve uzman kadromuz ile yapılara uygulanan Kayrak Taşı, doğanın bütün sadeliğini ve kalitesini yaşadığınız mekanlara taşımaktadır.

KAYRAK TAŞI

Kayrağı Nasıl Kullanabiliriz?

Taşlarımız duvar kaplamaları ( İç ve Dış ), şömine, barbekü vb. ile araç, yaya yolları, bahçe ve park düzenlemelerinde doğal şekilde kullanılabilmektedir.
Kalınlıklar
1-) 1-3 cm kalınlıktaki doğal kayraktaşı; duvar kaplaması, barbekü, şömine, iç mekan kaplamaları gibi dekoratif amaçlarla kullanılmaktadır.
1 tonu ile 15-18 m2 yüzey kaplanabilmektedir.

2-) 4-6 cm kalınlıktaki doğal kayraktaşı; yaya yolları, binek araç yolları, kelebek duvar yapımı, park ve bahçe düzenlemeleri, havuz kenarları, bina su basmanları gibi yerlerde kullanılmaktadır.
1 tonu ile 9-12 m2 yüzey kaplanabilmektedir.

3-) 6-10 cm kalınlıktaki kelebek duvartaş; çim arası harçsız olarak veya park ve bahçe düzenlemelerinde atlama taşı şeklinde, beton derzli olarak araç yollarında, merdiven basamağı yapımında olmak üzere değişik amaçlarla kullanılmaktadır.
1 tonu ile 5-6 m2 yüzey kaplanabilmektedir.

KAYRAK TAŞI

KULLANIM ALANLARI

Bina iç ve dış cephe kaplamalarında
Restorasyonlarda
Barbekü baca şömine türü yerlerde
Havuz kenarları ve ıslak zeminlerde
Tatil köyleri, spor alanları, park bahçe düzenlemelerinde
Taş bina yapımında
Çimenlerin üzerine harçsız serbest yürüyüş yollarında
Çatı kaplamalarında

Kayrak taşı özellikle müstakil ve villa projelerinde direkt olarak Tuğla üzerine kaba sıva harcıyla kullanıldığında dış cephe maliyetlerini etkin bir biçimde aşşağıya çekmektedir. Ayrıca su geçirgenligi %0,9 olduğu için su yalıtımı sağlamaktadır. 100-200 yıl boyunca binayı dış cephe derdinden kurtarmaktadır. Binaya kattığı görsel estetikten ve prestijden ayrıca bahsetmeme gerek yok sanırım.

Ayrıca Türkiye de Kayrak taşı ocaklarının artması ve ocakların verimli kullanılması sonucu sanıldığı kadar pahalı bir malzeme değildir. Metre kare fiyatı hemen hemen Fayans fiyatlarıyla aynıdır.

BURDASINIZ: Kayrak